Halı ve Koltuklardaki İnatçı Lekeler

Ev dekorasyonunun en önemli öğesi olmanın dışında eve gelen misafirlerin dikkatini çeken ilk görsel unsurdan biri olan koltukların dış yüzeylerindeki kir kötü bir görünüme sebep olmakla kalmaz, koltuk ve sandalyelerin mikrop yuvasına dönüşmesine de yol açar. Aynı durum duvardan duvara halı kullananlar için de geçerlidir ve zemin döşemesi işlevi gören bu halılarda zamanla ton farklılıklara neden olan lekeler, kir birikmesi olur. Profesyonel çözümler sunan temizlik şirketlerinden yerinde halı yıkama ve buharlı koltuk takımı temizliği hizmetleri alarak aşılabilecek bu problemi kendi başınıza çözmeye kalkışmanız durumundaysa kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Zemindeki halıların temizliğinde farklı ürünlerle bir yere kadar sonuç alınması mümkünken koltuk ve sandalye takımlarında kullanılan döşemelik kumaşa da bağlı olarak bireysel olarak yapılabilecek fazla bir şey olmayabilir. Marketten alınan ürünlerle koltuğun silinmesi durumundaysa renk farklılığı oluşabilir veya yıpranmaya bağlı olarak kumaş yırtılabilir.
Koltukların yüzeyinde zamanla biriken ve çok kötü bir görünüme sebebiyet veren kirlerin temizlenmesi için her zaman bireysel çabalar yeterli olmamaktadır. Kaplama kumaşın yapısına ve kirin yapısına göre koltuğun yüzeyinde oluşan kir tabakası, marketlerde satılan temizlik ürünleriyle çıkartılamayacak kadar inatçı bir lekeye dönüşebilmektedir. Özel koltuk ve halı şampuanları, leke çıkartıcı ve kumaş dokusuna, halı ilmeklerine zarar vermeyen karışımlar kullanılan temizlik işlemlerinde ayrıca vakum cihazlarıyla yerinde koltuk ve halı temizliği memnuniyet garantili sonuç sunacak biçimde yapılabiliyor. Basit bir bez ve leke çıkarıcı ile derinlemesine nüfuz etmiş lekelerin ve kirin çıkarılması mümkün olmadığı gibi, bu tür hatalı uygulamalar koltuk kumaşının zarar görerek yırtılmasına veya kumaş boyasının akmasına neden olabilir.
Evlerde kullanılan koltuk takımlarındaki kirlerin çıkarılması için yanlış temizlik malzemelerinin kullanılması, sonrasında telafisi olmayan sorunlara neden olabilmektedir. Koltuğu döşemelik kumaşının yıpranmasına, koltuk yüzeyinde dışardan bakıldığında fark edilmemesi mümkün olmayan renk farklarının oluşmasına, renklerin solması ve birbirine karışmasına sebep olan uygulamalardansa profesyonellerden yardım almak en pratiği ve akıllıcasıdır. Harcayacağınız zamana değmediği gibi yıpranma ve renk solması gibi durumlarda yeni koltuklara yapacağınız harcamayı düşünün, çözüm için bu işi profesyonel olarak yapan temizlik şirketlerinden yardım isteyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *