İndirim Koduyla Online Alışveriş

İnternetten alışveriş yapmayı çok daha keyifli hale getiren indirim çeki veya daha popüler adıyla indirim kodu, belli markaların ürünlerinde veya alışveriş sitelerinde geçerli olan indirim kampanyalarından istifade etmeyi sağlar. ABD’de uzun yıllar öncesinde sektörü canlandırmak, tüketimi teşvik etmek ve böylelikle ekonomide durgunluğu canlandırmak için geliştirilen bir satış stratejisi olan indirim kuponlarının internet çağındaki hali olan indirim kodları, online alışverişlerde toplam alışveriş tutarı üzerinden indirim hakkı kazanmayı veya belirli ürünleri daha ucuza almayı sağlar. Popüler e-ticaret markalarının düzenlediği kampanyalardan faydalanmak için takip edilen indirim kodu siteleri ise yeni fırsatlardan geç kalmadan haberdar olmayı ve sınırlı sayıdaki indirim kuponuna sahip olmayı sağlar.

Sektöre giriş yapan markaların tanınırlığını arttırmak ve müşterilerine ekonomik anlamda daha avantajlı imkânlar sunmak için sıkça kullandığı indirim kuponları markaya dönüşen köklü firmaların da müşteri memnuniyetini ve pazar payını arttırmak adına sıkça başvurduğu bir satış stratejisidir. Tüketicilere daha cazip fiyatlarla alışveriş yapmayı sağlayan bu kampanyaların firmaya sağladığı bir diğer avantajsa elde kalan ürünleri, kâr marjını biraz daha düşük tutarak kısa sürede elden çıkartmaktır. Sezonun sona ermesine karşın elinde yüklü miktarda ürün bulunan firmalar kârının bir bölümünden vazgeçerek, tüketicilere daha uygun fiyatla alışveriş yapma fırsatı sunar ve bu sayede satış rakamlarında hızlı bir artış yaşanır. Aynı şekilde belli kategorilere ait ürünlerin satılması istendiğinde, sadece bu ürün grubundan yapılacak alışverişlerde geçerli olan indirim kampanyaları düzenlenebilir ve çevrimiçi alışveriş yapanların faydalanması için indirim kodları hazırlanır.

Alışveriş sayfasına yönlendirildiğinde site kullanıcısının indirim kuponu veya kodu bölümüne tıkladıktan sonra edindiği karmaşık kodu ilgili satıra girmesiyle dahil olduğu kampanya, toplam alışveriş miktarı üzerinden belli yüzdelerde indirim sağlayabilir. Bu gibi kampanyalarda tüketicinin hangi ürünü satın aldığı fark etmez. İstenen her kategoriden, her markanın ürünlerini satın alma imkânı bulunduğundan bu tip toplam meblağ üzerinden indirim yapılan kampanyalar genel anlamda indirim kuponlarının en çok ilgi görenleridir. Markalar satış stratejilerine göre farklı alanlarda kampanyalar düzenleyerek, fırsat siteleri üzerinden bu kampanyaları tüketicilere duyurabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *