Müşteri Takip Programları

Satıcı firmaların karşılaştığı zorluklar göz önünde bulundurularak, zaman içerisinde tüm veriler bilgisayarda dijital ortamlarda rahatlıkla tutulabilmesi için programlar geliştirilmiştir. Bu programlar sayesinde ürün ve müşteri verilerinin kayıtları dijital ortamda tutulup, el usulü hesap ve müşteri kaydı tutma evrelerindeki yanlışlık payları ortadan kaldırılarak, firmaların takiplerini daha iyi yapmalarını sağlayan bu seçenek günümüzde para akışının olduğu her yerde kendini göstermektedir. Firmaların ürün takiplerini rahatlıkla yürütebilmesi hem mali kazanç performansı hem de müşteri memnuniyeti odaklı bir çalışma politikası yürütebilmesi açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Firmalar için ürün takibinin önemli olduğu kadar önemli olan bir diğer konu ise şüphesiz ki müşteri takibidir. Özellikle senet ya da taksit seçeneği ile alışverişin hakim olduğu firmalarda müşteri takibi ürün takiplerinden daha büyük önem taşımaktadır.

Müşteri takibinin iyi bir şekilde işlemesi ve düzgün bir sisteme oturtulmuş olması firmanın taksitlerini zamanında alarak maddi kayıplar yaşamamasını sağlayan en büyük etmenler arasında yer almaktadır. Bu sebepten dolayı ürün satılırken, müşterinin iletişim, ödeme ve adres bilgilerinin kaydı dijital veri tabanına detaylı olarak girilir. Ancak yoğun bir şekilde çalışma yürüten firmalar için hangi müşteriye hangi ürünü sattığını hatırlamak ve onlarca müşterinin hepsinin taksitlerini ödeyip ödemediğinden ya da zamanında yatırdığından emin olmak tek tek kontrolü mümkün olan bir unsur değildir. Uzun saatler ve büyük yanlışlara sebebiyet verecek bu elle veri kontrolünün risklerini ortadan kaldırmak ve firmaların hayatını kolaylaştırmak için yazılımcılar tarafından üretilen müşteri takip programları bulunmaktadır.

Müşteri takip programları sayesinde müşteriler sisteme aldıkları ürünlerle girilir ve ürün kodu girildiğinde hangi müşterinin ürünü aldığının bilgileri görüntülenir. Kimin peşin, kimin taksitle ürün aldığının net olarak görüntülenebildiği bu programlar müşterilerin ödeme tarihi yaklaşırken bildirimlerle sizi uyarır. Böylece otomatik yüklenmiş olan sms programları sayesinde müşteriye ödemesini hatırlatmanızı, ödeme yapılmadığı takdirde ise bu bilgiyi görüntüleyerek hesaplarınızın karışmamasını ve gereken işlemleri yapmanızı sağlamaktadır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *