Pilates ile düzgün bir postür

İnsan sağlığı için hareket etmenin değeri büyüktür. Bu hareket günlük olarak okula ya da işe giderken yürüdüğümüz yoldan ya da çıktığımız ulaşım merdivenlerinden çok daha fazlasıdır. Beden ve kalp sağlığı için her gün aksatılmadan yarım saat boyunca egzersiz yapılması gerekmektedir. Uzmanlar günlük olarak sadece otuz dakikada yapılan bir pilatesin bile spor olarak oldukça uygun olduğunu ve kalp sağlığını desteklediğini açıklamıştır. Hayatınızdan otuz dakikayı kendinize ayırmak zor bir şey değil. Günlük hayatta uğraştığımız birçok zamanımızı boşa harcayan uğraşlar göz önünde bulundurulduğu zaman insanın kendini yenilemek ve desteklemek için kendisine ayırdığı otuz dakika oldukça az bir zamandır. Ancak otuz dakika kasların güçlenmesi için oldukça ideal ve yeterli bir zamandır. Beden koordinasyonun gelişmesini sağlayan pilates günlük hayatınızda da size büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

Pilates hareketleri direkt olarak kas yapısını ve kemik diziliminin doğru konumlanmasını sağladığından dolayı zaman içerisinde düzenli olarak yapıldığında, postürünüzün düzelmesini sağlar. sırt ve omurilik ağırlarınızın kısa zaman içerisinde ortadan kalkmasında yardımcı olur. Herhangi bir fıtık olmaması durumunda omurilikte olan ağırların en büyük sebebi kemiklerin yanlış duruş nedeniyle zamanla birbirlerine uyguladıkları baskıdır. Bu baskı ağı ve acı olarak kendini belli eder ve zamanla daha dayanılmaz bir hale gelir. Dik durmanızı engelleyen bu durum gündelik yaşantıda birçok hareketi yapmanızı da büyük ölçüde kısıtlar. Genç yaşlarda olan bu sorunlar ilerleyen yaşlarda daha dayanılmaz hale geleceğinden dolayı kemik sağlığı için en kısa zaman içerisinde postür düzeltici egzersizlere başlamak gerekmektedir.

Pilates  bunun için oldukça uygun bir spordur. Hayatında daha önce hiçbir şekilde pilates yapmamış olanlar için pilates dersleri verilmektedir. Bilmeyenlerin pilatese başlamadan önce pilates dersleri almaları hareketleri gerektiği gibi ve doğru yapmaları için oldukça önemlidir. Pilates hareketleri doğru yapılmadığı ve hareketler nefes ile desteklenmediği sürece gerektiği etkiyi yaratmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *