Zippo Çakmak Fenomeni

Bir asra yaklaşan geçmişiyle basit bir çakmak olmaktan uzun süre önce çıkan bir “ikon” haline dönüşen Zippo çakmak markası bugün dünya genelinde milyonlarcasının hala aktif olarak kullanıldığı, sahiplerinin çakmaktan çok daha fazla anlam yüklediği bir hobi ürünü. Kişisel anlamlar yüklenen ve 1930’lardan günümüze uzanan oldukça uzun bir geçmişe sahip olan bu çakmaklar metal kasasından yeniden doldurulabilmesine pek çok açıdan tamamen şahsına münhasır ürünlerdir. Çakmakların yeniden doldurulmasını bile bir ritüele dönüştüren ve bundan da bir hayli keyif alan Zippo sahipleriyse bu çakmakları koleksiyon değeri olan ürünler olarak görüyor. Modele ve üretim sayısına bağlı olarak değişen Zippo çakmak fiyatları ise bazı tasarımların gerçekten de sadece bir çakmak olmadığını fiyatlarıyla gözler önüne seriyor.

Günümüze dek geçen onlarca yıl içinde değil yüzlerce, binlerce farklı modeli üretilen bu fenomen çakmaklarda renk ve desen konusunda neredeyse sınırsız alternatif bulunuyor. Küresele boyutta bu çakmakların tam anlamıyla bir tutkuya dönüştüğü merkez olan ABD başta olmak üzere bugün hala pek çok ülkede Zippo çakmak açma, yakma yarışmaları düzenleniyor. Çakmağını yakmanın farklı yollarını arayan ve buna da gönüllü olarak uzunca bir zaman harcayan, yeni hareketleri saatlerce çalışan insanların herhalde bu markanın ürünlerini basit bir işlevi yerine getiren yani sigara yakan çakmaklar olarak görmediği aşikâr. Ülkemizdeyse orijinal ürünlere internet üzerinden çok daha kolay, güvenilir ve nispeten daha uygun fiyatlarla ulaşılabilmesinin hemen ardından aynı tutku katlanarak artmaya başladı.

Bu çakmaları fenomen haline getiren en temel özellik aslında nasıl göründükleri veya kullanan kimseyi ne kadar karizmatik gösterdiği değil, tamamen işlevini yerine getirmedeki mükemmeliyetçi tasarımlarıydı. Rüzgarda sönme gibi sigara tiryakilerinin en büyük sorunu olan bir durumu ortadan kaldıran Zippo çakmaların bu özelliğiyse esasen İkinci Dünya Savaşı esnasında askerlerin işine yaradı. Pek çok patlayıcının fitilini ateşlemede, özellikle yağmurlu ve rüzgârlı havalarda büyük avantaj sağlayan bu metal kasalı çakmaların benzinle doldurulması da askeri mühimmat statüsü kazanmalarına yardımcı oldu. Markanın ismiyse çakmağın kapağının açılıp kapanması esnasında çıkan sesten gelmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *