Ziynet Eşyalarını Değerli Kılan Altın ve Gümüş

Eski Mısır’dan günümüze dek geçen binlerce yıl içinde darphaneler para olarak basılmasından ziynet eşyası olarak kullanıma dek dünya genelinde tüm medeniyetler tarafından en değerli meta olarak kabul gören altın ve gümüş, tarihin en çok kullanılan ve en değerli kabul edilen metalleri olmuştur. Gümüş bileklik, kolye, küpe gibi takıların yanı sıra altından yapılan ziynet eşyalarına metafiziksel güçler dahi atfedilmiş, bu iki metal tüm toplumlar için sahip olunabilecek en değerli eşya olarak görülmüştür. Milattan önce var olmuş toplumlarda süs eşyaları ve dini figürlerin betimlenmesinde kullanılan altın ve gümüş, Anadolu’daki toplumlardaysa tanrı ve tanrıça heykeli gibi kutsallık atfedilen figürlerin yapımında kullanılmıştır. Mezopotamya coğrafyasında binlerce yıl öncesinden günümüze dek var olmuş sayısız medeniyette varlığın ve sosyal statüsünün simgesi, altın ve gümüşten yapılan ziynet eşyaları olmuştur.
Altın ve gümüş belli coğrafyalarda var olmuş birkaç medeniyet tarafından değil, bilinen tarih boyunca istisnasız tüm toplumlar tarafından en değerli metaller olarak kabul edilmiştir. Çok nadir bulunmasının dışında yumuşak olduğundan kolay işlenmesi ve diğer maddelerle etkileşime girmeden saf yapısını binlerce sene koruyabilmesi, gümüş ve bilhassa altının tüm toplumlar tarafından yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlamıştır. Yüzlerce yıl önce yapılan gümüş bileklik modelleri, altın yüzük ve diğer ziynet eşyalarının sergilendiği müzelerde tüm bu takıların bugün hala ilk günkü şıklığını koruduğunu görüyoruz.
Modern kimya biliminin ilk basamaklarını çıkan Orta Çağ’ın meşhur simyacıları, yüzlerce sene boyunca pek çok metali dönüştürülmekle uğraşmış ve hatta bunu bir takıntıya dönüştürmüş. Bu denli saplantı haline gelecek kadar yüksek değer atfedilen gümüşün daha fazla işlenmesiyle daha nadir olduğundan, daha da önemli hale gelen altın aradan ne kadar zaman geçerse geçsin bugün de dünya üzerindeki açık ara en önemli metalardan biridir. Altından daha nedir bulunan diğer metaller bulunmasına rağmen bu metallerin altın kadar yaygın kullanıma sahip olmaması, altının en güvenilir yatırım aracı olarak önemini korumasını sağlamıştır. Herkesin sahip olabileceği, küresel ekonomik krizlerde bile güvenilir liman olarak altının yatırımcıların gözündeki değeri daha da uzunca bir müddet eksilmeyecekmiş gibi görünüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *